BOY'S CROSS COUNTRY

A True Sense Of Accomplishment

11/7/2011

Links associated with this release:
State Championship Race Results
Region Meet Results

     It was a perfect day and a perfect backdrop for some exciting races in the State Cross Country meets.  Bohemia Manor HS and Hereford HS swept both the boys' and girls' titles in Class 1A and Class 3A respectively.  Winters Mill's Hannah Oneda set a new course and state record with a scintillating time of 18:28.3 while Linganore's Braden Bruning had the best boys' time of the day with a 16:20.8.  Select the desired links above to view complete team and individual results. (updated 11/13/11, 10:40 a.m.)

     Rounding out the team results on Saturday, 11/12 at Hereford HS were a number of familiar faces to the champion podium.  The Winters Mill boys and Century girls each posted their 3rd straight state 2A title and 3rd overall.  Century had the additional excitement of a narrow one point victory over South Carroll, 112-113 in the closest result of the day. In Class 4A, the boys from Walter Johnson hoisted an impressive 4th straight and 4th overall state trophy and while the Bethesda-Chevy Chase girls won their 5th overall state crown.

     There are many people behind the scenes for an event of this magnitude to be successfully held.  First, the MPSSAA is deeply indebted to the Hereford HS staff and community for their support and use of their facilities. A special thank you to Athletic Director Mike Kalisz and his Athletic Department staff...your cooperation and effort are second to none.  Another big thank you goes to Committee Director Ron McGaw and the other members of the State Cross Country Committee for their contributions throughout the season organizing the region meets, planning the state meet, and working the plan to perfection at the finals.  Rest up and be ready for a fresh start again next fall!

SEARCH
INFO CENTER
EVENTS
2013 State Championships

Finals
Saturday, November 09, 2013
TOP TEAMS
Severna Park 38
Dulaney 114
TOP INDIVIDUALS
Ryan Forsyth, Severna Park 15:41.3
Danniel Belay, Gaithersburg 15:54.5
Rhys Burgett, Severna Park 15:59.8
Evan Woods, Whitman 16:06.8
Diego Zarate, Northwest 16:07.9

Finals
Saturday, November 09, 2013
TOP TEAMS
Thomas Johnson 86
Mt. Hebron 100
TOP INDIVIDUALS
Ben Freed, Thomas Johnson 16:06.9
David Eisenhauer, Wilde Lake 16:15.6
Alec Font, Centennial 16:18.5
Dan Beck, Linganore 16:18.9
Chris Heydrick, River Hill 16:22.7

Finals
Saturday, November 09, 2013
TOP TEAMS
Catoctin 61
Poolesville 111
TOP INDIVIDUALS
Chase Weaverling, Poolesville 15:42.8
John Mead, Century 16:12.9
David Dorsey, Catoctin 16:26.1
Zach Gascho, Catoctin 16:31.2
Trent Herzog, Patuxent 16:33.6

Finals
Saturday, November 09, 2013
TOP TEAMS
Perryville 55
Southern-G 67
TOP INDIVIDUALS
Ty Franks, Bohemia Manor 16:20.8
Grant Dell, North Carroll 16:56.0
Adam Thornton, Perryville 16:59.3
Chandler Brookes, Bohemia Manor 17:19.0
Levi Cameron, Northern-G 17:38.9

SEND PAGE TO A FRIEND| PRINT THIS PAGE| SITE MAP | TERMS OF USE | PRIVACY POLICY | © 2007 Maryland Public Secondary Schools Athletic Association. ALL RIGHTS RESERVED.